Bohema artystyczna, czyli styl boho w kilku krokach

Bohema artystyczna, czyli co?

Czyli społeczność ludzi przepełnionych wolnością, miłością do sztuki, uwielbienia do podróży. To też, chyba przede wszystkim, wyzwolenie się z okowów norm, zasad i reguł rządzących w kulturze. Jak więc łatwo zauważyć, bohema artystyczna ma sporo wspólnego z ze stylem boho, który teraz tak wielu z nas kocha.

Weźmy pod uwagę etymologię – boho, to nic innego, jak skór od bohema. Wspólne cechy to także luz, swoboda, ale również pewien szyk i ekstrawagancja. Cyganeria, przemieszczająca się z miejsca na miejsce, dla jednych mogła być przygodą, dla innych brakiem stabilizacji, jednak z pewnością bohemie artystycznej towarzyszyła swego rodzaju cudowność, i tak samo jest w przypadku boho!

Postaram się skupić na ubraniach, choć boho to też sposób na życie, wystrój wnętrz i wiele innych…

Nie bój się eksperymentować

Boho to nie tylko cyganeria, artystyczne wojaże, to też ruchy i przemiany wśród młodzieży lat 60’. Ci stawali się coraz bardziej odważni, chętniej eksperymentowali, co pokazywali przez swój ubiór. Dzieci kwiatów inspirują do dziś, szczególnie wiosną i latem można pobawić się modą. Dlaczego by nie zestawiać ze sobą zwiewnych sukienek w wielkie kwiaty i wzorzystych trampek, z których wystają skarpetki w ciekawe printy? Ja lubię przyciągać spojrzenia przez fajne, kolorowe ciuchy!

Kolor w akcji!

Bohema musi się wyróżniać, a mi w tym zawsze pomaga kolor. Boho styl to barwne wzory, jednak pamiętaj, że zbyt wiele odcieni na raz sprawi, że będziesz raczej przypominać ozdobę choinkową, a tego przecież nie chcemy. Pełne kolorów ciuchy boho możesz zestawiać z łagodnymi elementami garderoby w barwach ziemi.

Torba, która zmieści wszystko

W swojej kolekcji mam jedną, fajną torbę z naturalnego materiału, którą swą formą przypomina worek. Te świetnie sprawdzają się na co dzień, podkreślają luz, ale dodają również odrobinę elegancji. Największą jej zaletą jest to, że wszystko pomieści. Nie muszę posiadać kilku toreb idąc na zakupy – ta jedna pełni funkcję dwóch, a może nawet trzech.

Dodatki w stylu boho

Nie ma boho bez kapeluszy, naszyjników, kolczyków, bransoletek i naturalnych rzemyków. Te dodatki świetnie sprawdzą się podczas każdej sytuacji. Latem, na imprezach muzycznych, dużych festiwalach zawsze znajdziemy mnóstwo inspiracji – głównie będą to duże kapelusze, piękne bransoletki, oczywiście w dużych ilościach. W pracy, czy spotkaniu z bliskimi warto podkreślić wdzięk i urok stylowym, długim naszyjnikiem.

 

boho, dziewczyna kapelusz

 

Luźna elegancja

Nie zapominajmy, że cała kultura boho zapoczątkowana została przez artystów, nie może więc zabraknąć strojów pełnych blichtru – koszule, tuniki, suknie do ziemi łączymy z bardziej casualowymi ubraniami. Do moich ulubionych należą oczywiście potargane szorty z grubego jeansu oraz biała koszula, może być jedwabna, może być lniana – efekt zawsze mnie zadowala, a strój daje komfort i swobodę!