slow beauty, slow life, kosmetyki naturalne, kosmetyki diy

Slow beauty

Wzrost świadomości

kosmetyki naturalne, oleje, slow beauty, slow life, natura, pięknoTo właśnie dzięki temu, że jesteśmy coraz bardziej świadomi rzeczywistości, w której żyjemy zaczynamy podejmować słuszne decyzje. To przekłada się na wzmożoną aktywność fizyczną, wybór zdrowych produktów, w tym warzyw, owoców, ale również naturalnych kosmetyków. Składniki dostarczane nam przez naturę mogą korzystnie wpływać na kondycję naszej skóry. Niestety, obawa jest częstym powodem, dla którego rezygnujemy z kosmetyków naturalnych oraz ekologicznych. Nie powinniśmy jednak uważać, że te mogą być mniej skuteczne od tradycyjnych produktów, które kupić możemy w każdej drogerii. Brak wiedzy na ich temat, stosunkowo wysoka cena niektórych marek, problemy z rozszyfrowaniem składu, a także wielki bum i wpisanie naturalnych produktów w najnowsze trendy może nieco odstraszać. Jednak chemiczne i toksyczne składniki znajdujące się w kosmetykach mogą przyczynić się do pogorszenia wyglądu naszej skóry!

Pierwsze kroki naturalnej pielęgnacji

Przygodę z naturalnymi produktami zacząć warto od zrozumienia, czym są te kosmetyki, z jakich składają się składników i z jakich nie powinny.

1. Większość kosmetyków naturalnych oraz ekologicznych tworzy się przy użyciu składników pochodzenia roślinnego oraz mineralnego. Na półkach osób korzystających wyłącznie z takich produktów z pewnością znajdują się oleje, olejki eteryczne, a także wyciągi i ekstrakty roślinne. W małej części kosmetyków naturalnych znaleźć można mleko, lanolinę, wosk pszczeli – czyli składniki pochodzenia zwierzęcego. Wszelkie barwniki lub substancje zapachowe zawsze pozyskiwane są z roślin. Kosmetyki ekologiczne mogą mieć przewagę nad naturalnymi, ponieważ te sprawdzane są w laboratoriach. Najważniejsze jednak jest to, że żadne z nich nie są testowane na zwierzętach.

 

rośliny, zioła, kosmetyki, kosmetyki naturalne, kosmetyki diy

2. Wybierając naturalne kosmetyki powinniśmy zwracać uwagę na skład. Nieraz znaleźć się w nim mogą szkodliwe składniki, takie jak choćby parafina, która jest pochodną ropy naftowej i częstym składnikiem kremów, maseczek, olejków lub balsamów. Parafina zatyka pory skóry, tworząc na niej warstwę uniemożliwiającą wchłanianie odżywczych i kojących substancji. Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate to detergenty, na które również trzeba uważać. Te składniki są pianotwórcze i znajdują się w żelach do twarzy oraz ciała, szamponach, a nawet pastach do zębów. SLS-y mogą niszczyć naturalną ochronę naszej skóry, co prowadzi następnie do podrażnień oraz wysypek. Silikony, podobnie jak parafina także zapychają pory i są powodem wielu zmian skórnych, typu zaskórniki oraz podskórne krostki.

Warto wykorzystać te informacje, a także określić potrzeby swojej skóry oraz włosów przed wyborem danego produktu. Każdy z nas ma inną cerę, a więc potrzebuje kosmetyków ze zróżnicowanym działaniem.